Pierwsze pytanie które należy postawić, to jaki jest cel wyposażania domu w inteligentne systemy? Uważamy iż w domu ma mieszkać się jak najwygodniej. Stosujemy więc technikę aby było nam prościej. Mówiąc o inteligentnym domu nie mamy na myśli możliwości opuszczenia rolet wykorzystując aplikacje w smartfonie, czy  podglądnięcie ilości spalonego przez piec C.O. gazu ziemnego. Inteligentny dom ma nam pomagać. Przykładowo: włączając tryb wieczorny dom opuszcza rolety, przyciemnia światło, ścisza muzykę, przełącza dzwonek w tryb cichy, żeby nie budzić śpiących dzieci a o dzwoniącym dzwonku informować poprzez mruganie światła. Inteligentny dom ma tak sterować żaluzjami aby minimalizować nasłonecznienie pomieszczań a tym samym oszczędzać energię zużywaną przez klimatyzacje.

Automatyka domowa ma powodować, że wychodząc z domu wiemy że rolety są zasłonięte, okna zamknięte, nie ma zużycia energii przez włączone żelazko, a zużycie wody jest stale monitorowane i gdy zmywarka skończy swój program ma być zerowe. Wszystko to po to aby dom lub mieszkanie było w pełni bezpieczne.

Najważniejsze na koniec. Wchodząc do pomieszczenia to dom zapala dla nas światło i utrzymuje go przez odpowiedni czas włączone. My nie musimy o tym myślec i możemy spokojnie zapomnieć i starodawnych włącznikach.