Sprzedawca będzie mógł prowadzić sprzedaż za pomocą aplikacji a także przesyłać z niej paragony.
Zmiany przewiduje najnowsza wersja projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas wirtualnych, datowana na 13 stycznia 2020 r. Dzięki nim sprzedawcy będą mogli zainstalować aplikację na smartfonie lub tablecie i wystawiać za jej pomocą paragony – papierowe (wtedy konieczna będzie drukarka) lub elektroniczne – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Kasy wirtualne nie będą mogły być stosowane w firmach, których obrót w ostatnich dwóch latach przekroczył 10 milionów euro. Uniemożliwi to korzystanie z nich między innymi dużym sieciom handlowym co budzi wiele kontrowersji.
Homologacja i zabezpieczenie kas
Na ten moment w projekcie nie ma wystarczających informacji odnośnie bezpiecznego korzystania z aplikacji. Przez co aby kasy wirtualne mogły zostać wprowadzone na rynek potrzeba kolejnych zmian tak aby nie dopuścić do nadużyć i oszustw na VAT. Wymagane są również kolejne rozporządzenia dotyczące spraw technicznych oraz sposoby prowadzenia ewidencji.
– Nadal czekamy jednak na doprecyzowanie istotnych szczegółów dla usługi kas wirtualnych, np. określenie grup podatników, którzy mogliby korzystać z tego rozwiązania – mówi Cezary Pierzana, prezesa Platformy Detalistów,.
Co z elektronicznymi paragonami
Projekt z 13 stycznia przewiduje też możliwość wystawiania e-paragonów z wirtualnych kas, jeśli nabywca zgodzi się na otrzymanie takiego paragonu zamiast papierowego wydruku.
Inną nowością jest możliwość niedrukowania paragonu w przypadku sprzedaży towarów i usług w automatach. W takim przypadku wystarczy wyświetlenie paragonu kupującemu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Termin wprowadzenia kas wirtualnych na rynek nie jest znany! Obecnie projekt jest na etapie legislacyjnym.
Czytaj więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Pozostałe aktualności
30 września 2024
Podłączenie taksometru w Mercedes W214 za pomocą UDC 301 Taxi
Każdy może bez problemu użytkować…