Sprzedawca będzie mógł prowadzić sprzedaż za pomocą aplikacji a także przesyłać z niej paragony.

Zmiany przewiduje najnowsza wersja projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas wirtualnych, datowana na 13 stycznia 2020 r. Dzięki nim sprzedawcy będą mogli zainstalować aplikację na smartfonie lub tablecie i wystawiać za jej pomocą paragony – papierowe (wtedy konieczna będzie drukarka) lub elektroniczne – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kasy wirtualne nie będą mogły być stosowane w firmach, których obrót w ostatnich dwóch latach przekroczył 10 milionów euro. Uniemożliwi to korzystanie z nich między innymi dużym sieciom handlowym co budzi wiele kontrowersji.

Homologacja i zabezpieczenie kas

Na ten moment w projekcie nie ma wystarczających informacji odnośnie bezpiecznego korzystania z aplikacji. Przez co aby kasy wirtualne mogły zostać wprowadzone na rynek potrzeba kolejnych zmian tak aby nie dopuścić do nadużyć i oszustw na VAT. Wymagane są również kolejne rozporządzenia dotyczące spraw technicznych oraz sposoby prowadzenia ewidencji.

Nadal czekamy jednak na doprecyzowanie istotnych szczegółów dla usługi kas wirtualnych, np. określenie grup podatników, którzy mogliby korzystać z tego rozwiązania – mówi Cezary Pierzana, prezesa Platformy Detalistów,.

Co z elektronicznymi paragonami

Projekt z 13 stycznia przewiduje też możliwość wystawiania e-paragonów z wirtualnych kas, jeśli nabywca zgodzi się na otrzymanie takiego paragonu zamiast papierowego wydruku.

Inną nowością jest możliwość niedrukowania paragonu w przypadku sprzedaży towarów i usług w automatach. W takim przypadku wystarczy wyświetlenie paragonu kupującemu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Termin wprowadzenia kas wirtualnych na rynek nie jest znany! Obecnie projekt jest na etapie legislacyjnym.

Czytaj więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.